Międzynarodowy Dzień Muzyki w Szkole Podstawowej w Augustowie

„Muzyka jest jak najdrobniejszy deszcz, w którym idziesz i nie wiesz, że pada, a potem czujesz, że przemokłeś aż do serca”.

 

 

Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie w dniu 1 października od roku 1975, zainicjowany przez światowej sławy skrzypka Yehudi Menuhina, ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki.

Wyobraźmy sobie świat, w którym nie byłoby śpiewu ptaków, szelestu drzew, szumu rzeki. Takiej pustki nie dałoby się wypełnić niczym innym. Muzyka przyczynia się do przyrostu współczynnika ilorazu inteligencji, zwiększa zdolność koncentracji, poprawia więzi emocjonalne, zmniejsza odczuwanie lęków czy też umożliwia osiąganie ponadprzeciętnie dobrych wyników.

W tym szczególnym dniu, uczniowie mieli możliwość obejrzeć wystawę zatytułowaną „Alfabet mistrzów”, a także posłuchać podczas przerw dzieł najsłynniejszych kompozytorów muzyki poważnej. Niektórzy uczniowie próbowali nawet do niej tańczyć! Klasy siódme projektowały okładki płyt do V symfonii c-moll, op. 67 zwanej Przeznaczenie Ludwiga van Beethovena oraz do symfonii g-moll Mozarta. Nawet pierwszaki postanowiły uczcić ten dzień słuchając wierszy o instrumentach, rozwiązując zagadki dźwiękowe, oglądając edukacyjne filmy, czytając bajki i muzyczne opowiadania . Klasa 1 a stworzyła nawet własną orkiestrę, a gromada zuchowa „Iskierki” doświadczała muzyki wykorzystując elementy ekologiczne i dary jesieni. Ta muzyczna uczta zapewne dostarczyła dzieciom wiele radości i uśmiechu na twarzy.