DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W KLASACH II

W dniach 22-23 lutego 2021 r. uczniowie klasy 2A i 2B uczcili Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypominając zasady poprawnej pisowni i stosując je w praktyce. Dzieci wzięły udział w dyktandzie, nieco innym niż powszechnie znanym – w „Biegającym dyktandzie”. Biegające dyktando angażowało wszystkich uczestników zabawy, wymagając czytania ze zrozumieniem, dobrej pamięci, prawidłowej wymowy, spostrzegawczości oraz czujności ortograficznej. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili, tym bardziej, że każdej z grup udało się z sukcesem napisać dyktando.

Dużo emocji u uczniów wzbudziło kręcące się koło fortuny i oczekiwanie w napięciu na pojawiającą się literę. Kręcąc kołem losowano zadania, których rozwiązanie pozwalało na utrwalanie wiedzy o rzeczownikach.

Dzieci grupowały rzeczowniki i czasowniki, dobierały wyrazy przeciwstawne, układały wyrazy w kolejności alfabetycznej, rozwijały zdania, a na przerwach z zainteresowaniem czytały lektury szkolne „Dzieci Pana Astronoma” W. Chotomskiej i „Czarna owieczka” J. A. Grabowskiego.

Również w domu dzieci kontynuowały zabawy z językiem ojczystym uzupełniając interaktywne dyktanda. Uczniowie, zmotywowani pozytywnymi wynikami, z niecierpliwością czekają na klasowe konkursy ortograficzne. 😊